Jistě jste již zažili případ, kdy extrémní letní žáry rozpálily vaše auto do žhava, takže se do něj nedalo ani nasednout, natož pak ho řídit. Sedačky pálí do zad, palubní deska vás pomalu opaří, na volant se nedá sáhnout… A protože léto je zpět, může se tento případ znovu opakovat. Stačí, když sluneční paprsky několik hodin pálí do kapoty vašeho automobilu, který bohužel nemá šanci ukrýt svůj lak ani pod kousek nějakého stínu.
Čemu je vysoká teplota nebezpečná?
Vysoká teplota uvnitř auta může mít negativní vliv na zdraví posádky, ale také na její bezpečnost. Soustředěně a bezpečně řídit přehřátý vůz prostě nelze. Jak tedy bojovat s výnhí auta? Poradíme vám, jak efektivně proměnit teploty alespoň na takové, ve kterých se dá opět existovat.
· Nechte pootevřená okénka
Myslíte, že pootevřené okénko pomůže tak akorát zlodějům, aby se snadněji vloupali do vašeho automobilu? Ale kdepak! Když necháte pootevřená okénka jen na pouhých pár centimetrů, zloději nebudou mít šanci, možná si ani této maličkosti nevšimnou. Zato v interiéru auta se nebude hromadit takové vedro, takže sami poznáte, že je uvnitř příjemněji. Rozdíl může být až desetistupňový! A to už je v rozpáleném interiéru podstatný rozdíl.
· Pořiďte si sluneční clony
Teplotu v autě lze snadno snížit i slunečními clonami, které se dají koupit řádově za stokoruny. Možná jimi o mnoho nesnížíte teplotu interiéru, dokonale však ochrání vaši palubní desku. Díky odrazům paprsků od clony může být rozdíl až čtyřicetistupňový.
· Před jízdou důkladně vyvětrejte
Než usednete za volant, svůj automobil důkladně vyvětrejte. Otevřete okna i dveře a chvíli vyčkejte, než největší vedro vylítne ven.
· Používejte klimatizaci
Ventilační soustavě sice chvíli trvá, než začne příjemně chladit, přesto jí při rozjezdu zapněte. Vzduch nechte raději unikat otvory u nohou. Jakmile dojde k výměně vzduchu, otevřete i ty otvory, které směřují na horní část vašeho těla. Myslete však na to, že přílišné snižování teploty klimatizací může vést k vážným zdravotním komplikacím!